Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
Εκδρομές-ΕπισκέψειςΝέα

Διδακτική Επίσκεψη μαθητών της Β’ τάξης

Tην Πέμπτη 19/5 και την Παρασκευή 20/5 του τρέχοντος έτους, δύο τμήματα της Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων Δράμας, μέσα στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών.

Oι μαθητές των δύο τμημάτων και οι συνοδοί καθηγητές/τριές τους, είχαν την χαρά και την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία του Ιερού Ναού των Αγίων Αναργύρων από τον εφημέριο του ναού Πατέρα Δημήτριο Αχθοφορίδη και να ενημερωθούν για την αγιογράφηση του ναού και γενικότερα για την λατρευτική τέχνη της Αγιογραφίας από τον αγιογράφο Κωνσταντίνο Κουγιουμτζή.

Mαθητές και εκπαιδευτικοί, ενθουσιασμένοι από την επίσκεψη αυτή, εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους για την εγκάρδια υποδοχή που έτυχαν και για την πολύτιμη εμπειρία που αποκόμισαν από την επίσκεψη αυτή!

Translate »