Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
Βυζαντινές εκκλησίες 2022-2023Εκδρομές-Επισκέψεις

Επίσκεψη στον Αγ. Χρυσόστομο

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών του 6ου Γυμνασίου, στον Ιερό Ναό Αγίου Χρυσοστόμου Δράμας. Οι μαθητές συμμετέχουν σε πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων και ιστορίας του τόπου, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, συγκεκριμένα της φιλολόγου Αναστασίας Δούφλια, και της θεολόγου Μαγδαληνής Μουρατίδου.

Η επίσκεψη στον Ιερό Ναό, εκτός από τον προσκυνηματικό της χαρακτήρα, είχε και τη μορφή της βιωματικής μεθόδου προσέγγισης του θέματος που πραγματεύεται το πρόγραμμα. Οι μαθητές, απευθύνοντας ερωτήσεις στον εφημέριο του ναού με τη μορφή συνέντευξης, έμαθαν πολλά πράγματα για την ιστορία του ναού, για τον τρόπο και τον χρόνο ανέγερσής του, αλλά κυρίως για τη ζωή και για το έργο του Μητροπολίτη Δράμας, και μετέπειτα Σμύρνης, ιερομάρτυρα Χρυσόστομου Καλαφάτη.

Ευχαριστούμε θερμά τον Εφημέριο του Ιερού Ναού Αγίου Χρυσοστόμου, π. Γεράσιμο Βλατίτση, για την εγκάρδια υποδοχή και την πολύ ζεστή φιλοξενία του.

Translate »