Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Με τη δέουσα επισημότητα τιμήθηκαν οι Τρεις Ιεράρχες και τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024. Την ημέρα της εορτής η σημαιοφόρος με τους παραστάτες  έδωσαν το παρόν στη Θεία Λειτουργία, στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου όπου συμμετείχαν αντιπροσωπείες όλων των σχολείων της πόλης.

Ομοίως τίμησαν  τους προστάτες των γραμμάτων με την καθιερωμένη αρτοκλασία στον Ι. Ν. της Αγίας Τριάδας, οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Ο φετινός εορτασμός επιφύλαξε για το σχολείο μας και μιαν ιδιαίτερη διάκριση με αφορμή την βραδιά που διοργάνωσε η Μητρόπολη Δράμας για να τιμήσει τους Τρεις Ιεράρχες. Την επίσημη ομιλία σε αυτήν την όμορφη τελετή, εκφώνησε  η θεολόγος του 6ου Γυμνασίου, Μουρατίδου Μαγδαληνή με θέμα: “Η διαπαιδαγώγηση των παιδιών, Τέχνη τεχνών, Επιστήμη επιστημών”

Τέλος,  Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας, κ. Δωρόθεος, είχε την εμπνευσμένη πρωτοβουλία να βραβεύσει με έπαινο τους μαθητές που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος στη βαθμίδα της Β/θμιας εκπαίδευσης. Ανάμεσά τους – ξεχωριστή τιμή για το σχολείο μας – ο μαθητής  Αγαμέμνων Ποδαράς του Σπυρίδωνος και της Βασιλικής  που αποφοίτησε πέρυσι από το 6ο Γυμνάσιο Δράμας.

Με την ευκαιρία αυτή, συγχαίρουμε την οικογένειά του και του ευχόμαστε προσωπικά, να συνεχίσει με την ίδια αμείωτη διάθεση για προκοπή και αυτοβελτίωση, ιδανικά που αποτελούν κοινή παρακαταθήκη των Τριών Ιεραρχών για κάθε άνθρωπο που εργάζεται πάνω στον εαυτό του.

Translate »