Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Let’s do it Greece

Το σχολείο μας συμμετέχει στην πανελλαδική δράση Let’s do it Greece, η οποία έχει στόχο να αλλάξει νοοτροπία η κοινωνία γύρω μας σε σχέση με το στενό μας περιβάλλον. Η δράση αυτή έχει ξεκινήσει το 2008 από μια ομάδα πολιτών από την Εσθονία και από το 2012 υιοθετήθηκε από εθελοντικές ομάδες στη χώρα μας. Φέτος το πρόγραμμα αγκαλιάστηκε από τους Δήμους της χώρας και πανελλαδική ημέρα της δράσης ορίστηκε η Κυριακή 17 Απριλίου 2016. Φέτος για πρώτη φορά οι δράσεις έχουν αδειοδοτηθεί από το Υπουργείο Παιδείας και τελούν υπό την αιγίδα των Διευθύνσεων Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης της Π.Ε. Δράμας.

Οι δράσεις που επιλέξαμε να κάνουμε στο σχολείο μας, είναι:

• Θα καθαριστούν τα παρτέρια που έχουμε στο σχολείο και θα φυτευτούν λουλούδια.
  • Δενδροφύτευση μερικών δενδρυλλίων που θα μας διαθέσει ο Δήμος Δράμας (όπως και τα λουλούδια)
  • Βάψιμο μεταλλικής πόρτας η οποία έχει διάφορα συνθήματα.
  • Βάψιμο καγκελόπορτας του σχολείου
  • Βάψιμο γραμμών γηπέδου μπάσκετ
  • Καθαρισμός αύλειου χώρου και κλάδεμα δέντρων και θάμνων
  • Καθαρισμός του χώρου έξω από την αυλή του σχολείου σε απόσταση 30 μέτρων.
  • Επίσης, στο διάστημα που προηγείται της 17 Απριλίου, τα τμήματα του σχολείου συμμετέχουν σε εσωτερικό διαγωνισμό με τίτλο “Αλλάζω την τάξη μου”, με σκοπό οι μαθητές να διαμορφώσουν τις αίθουσες σύμφωνα με τη δική τους αισθητική (σε λογικά πλαίσια) !!
Καλούμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας, να μας βοηθήσουν μαζί με τους μαθητές την Κυριακή 17 Απριλίου 2016 ώστε να καθαρίσουμε και να εξωραΐσουμε τον χώρο μας.  Η δράση θα ολοκληρωθεί με τραπέζι με σαρακοστιανά εδέσματα, τα οποία θα διαθέσουν όσοι από τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς το επιθυμούν.
Translate »