Άρθρο08 ΠΔ 104/79

Ισχύει πλέον το άρθρο 9 της Υ.Α. ΓΔ4/10645/22-1-2018

Τρόπος και χρόνος εγγραφής.

1. Επιφυλασσοµένων των διατάξεων της παρ. 7 του παρόντος άρθρου, εγγραφαί εις τα Γυµνάσια και Λύκεια καθ’ έκαστον σχολικόν έτος ενεργούνται µόνον των το πρώτον εις τα σχολεία ταύτα εισαγοµένων µαθητών της Α΄ τάξεως.

2. Εξαιρετικώς κατά την πρώτην εφαρµογήν του παρόντος ενεργείται υφ’ εκάστου Γυµνασίου και Λυκείου αυτεπάγγελτος εφ’ άπαξ, κατά την έννοιαν του παρόντος άρθρου, εγγραφή και πάντων των µέχρι της εφαρµογής του παρόντος Π.Δ/τος εγγραφέντων µαθητών.

3. Διά την εγγραφήν µαθητού εις την Α΄ τάξιν των εκτός των αστικών κέντρων Γυµνασίων έκαστος των ενδιαφεροµένων µαθητών καταθέτει διά του κηδεµόνος του µέχρι 15 Ιουνίου το βραδύτερον εις το Δηµοτικόν Σχολείον, εις την ΣΤ΄ τάξιν του οποίου φοιτά εισέτι, σχετικήν δήλωσιν εγγραφής εις εν των της παρούσης παραγράφου Γυµνασίων. Μερίµνη και ευθύνη του Διευθυντού του Δηµοτικού Σχολείου αι µεν δηλώσεις παραµένουν εις το εις ο κατετέθησαν σχολείον, τα δε απολυτήρια των απολυοµένων διαβιβάζονται εις το Γυµνάσιον του προορισµού των βάσει ονοµαστικής καταστάσεως υπηρεσιακώς και επί αποδείξει. Διά µαθητάς αποφοιτήσαντας εκ του Δηµοτικού Σχολείου κατά τα παρελθόντα έτη και επίθυµούντας να φοιτήσουν εις το Γυµνάσιον ο εις χείρας των πρωτότυπος απολυτήριος τίτλος κατατίθεται απ’ ευθείας εις το Γυµνάσιον εις το οποίον δικαιούνται να εγγραφούν.

4. Διά την εγγραφήν µαθητών εις την Α΄ τάξιν των Γυµνασίων των αστικών κέντρων έχουν εφαρµογήν αι διατάξεις της προηγουµένης παραγράφου, πλην του ότι η διαβίβασις των τίτλων εις τα Γυµνάσια γίνεται επί τη βάσει κοινής αποφάσεως των οικείων Γενικών Επιθεωρητών Μέσης και Επιθεωρητών Δηµοτικής Εκπαιδεύσεως, δι’ ης ορίζεται τίνων Δηµοτικών Σχολείων οι απόφοιτοι εγγράφονται υποχρεωτικώς εις έκαστον των της παρούσης παραγράφου Γυµνασίων. Προκειµένου περί εγγραφής µαθητών εις τα Ιδιωτικά Γυµνάσια των αστικών κέντρων, ο περιοριστικός ούτος όρος δεν ισχύει.

5. Διά την εγγραφήν µαθητών εις την Α΄ τάξιν των Λυκείων οι τίτλοι των επιτυγχανόντων εις τας εισιτηρίους εξετάσεις διαβιβάζονται υπό του οικείου Γυµνασίου εις το αντίστοιχον Λύκειον υπηρεσιακώς και επί αποδείξει. Μη υφισταµένου τοιούτου η διαβίβασις γίνεται εις το Λύκειον της προτιµήσεως του ενδιαφεροµένου, εφ’ όσον τούτο εδρεύει εκτός των αστικών κέντρων, άλλως εις το υπό του οικείου Γενικού Επιθεωρητού Μ.Ε. οριζόµενον κατά τας διατάξεις του άρθρου 12 παρ. 2 του παρόντος.

6. Διά την εγγραφήν εις την Α΄ τάξιν των Λυκείων των µαθητών των προερχοµένων εξ ιδιωτικών Γυµνασίων η διαβίβασις των τίτλων γίνεται είτε εις το ιδιωτικόν Λύκειον της προτιµήσεως των ενδιαφεροµένων, είτε εις δηµόσιον Λύκειον της προτιµήσεώς των εκτός των αστικών κέντρων, είτε εις το εγγύτερον της µονίµου κατοικίας των Λύκειον, εφ’ όσον τούτο εδρεύει εις αστικόν κέντρον κατά τας διατάξεις του άρθρου 12 του παρόντος, επί τη βάσει σχετικής δηλώσεως των κηδεµόνων των.

7. Μαθηταί κεκτηµένοι τίτλον σπουδών ξένου σχολείον λειτουργούντος εν τη αλλοδαπή εγγράφονται εις τα Γυµνάσια ή Λύκεια κατά τας κειµένας ειδικά περί τούτων διατάξεις.

8. Διά του όρου «αστικά κέντρα» νούνται αι πόλεις εντός των οποίων λειτουργούν πλείονα του ενός οµοιότυπα σχολεία Γενικής Μέσης Εκπαιδεύσεως.

9. Παρερχοµένης απράκτου της υπό της παρ. 3 του παρόντος τασσοµένης προθεσµίας προς κατάθεσιν της δηλώσεως εγγραφής, δύναται τη εγκρίσει του Διευθυντού του οικείου Γυµνασίου να πραγµατοποιηθή η εγγραφή µέχρι και της παραµονής της ενάρξεως των µαθηµάτων του εις ο αφορά αύτη νέου σχολικού έτους. Πέραν της ηµεροµηνίας ταύτης και εντός 10 ηµερών απ’ αυτής η εκπρόθεσµος εγγραφή υπόκειται εις την έγκρισιν του οικείου Γενικού Επιθεωρητού. Εγγραφή µαθητού µετά την 10ην ηµέραν από της ενάρξεως των µαθηµάτων δεν επιτρέπεται. Αι διατάξεις της παρούσης παραγράφου ισχύουν ειδικώς διά τους εις την Α΄ τάξιν του Γυµνασίου εγγραφοµένους αποφοίτους του Δηµοτικού Σχολείου µέχρι της δηµοσιεύσεως του υπό της παρ. 3 του άρθρου 26 του Ν. 309/1976 προβλεποµένου Π.Δ. περί υποχρεωτικής τριετούς εις το Γυµνάσιον φοιτήσεως.

10. Διά το από της ενάρξεως των µαθηµάτων µέχρι της ηµέρας της εκπροθέσµου εγγραφής χρονικόν διάστηµα αι απουσιαί των µαθητών λογίζονται εις το ακέραιον.

11. Εις όλως εκτάκτους περιπτώσεις, λόγω απροβλέπτων γεγονότων, δύναται ο οικείος Γενικός Επιθεωρητής δι’ αποφάσεώς του να εγκρίνη οποτεδήποτε εντός του διδακτικού έτους την εκπρόθεσµον εγγραφήν µαθητών προερχοµένων εκ ξένων ή ανεγνωρισµένων ελληνικών σχολείων λειτουργούντων εν τη αλλοδαπή, εφ’ όσον ούτοι κέκτηνται τοιούτον δικαίωµα κατά τας ειδικάς περί τούτων διατάξεις. Εις την περίπτωσιν αυτήν η περί καταλογισµού των απουσιών λόγω εκπροθέσµου εγγραφής διάταξις της παρ. 10 του παρόντος άρθρου δεν έχει εφαρµογήν.

12. “Για την εγγραφή μαθητή σε εσπερινό γυμνάσιο ή λύκειο γενικής εκπαίδευσης απαιτείται βεβαίωση του εργοδότη ή της υπηρεσίας που εργάζεται ο μαθητής ή αν πρόκειται για μαθητή που ασχολείται σε δική του επαγγελματική εργασία βεβαίωση της αρμόδιας αρχής ή υπηρεσίας ότι ο μαθητής στη διάρκεια της ημέρας εργάζεται βιοποριστικά.”[1]

13. Μετά την παραλαβήν των υπηρεσιακώς διαβιβαζοµένων τίτλων, έκαστον των Γυµνασίων και Λυκείων χωρεί αυτεπαγγέλτως εις την καταχώρισιν των υπό του άρθρου 10 του παρόντος Π.Δ. προβλεποµένων στοιχείων τόσον εις το Ατοµικόν Δελτίον, όσον και εις το Μητρώον των Μαθητών.

14. Η πλήρωσις των κενών θέσεων των Προτύπων και Πειραµατικών Σχολείων ενεργείται κατά τας κειµένας ειδικάς περί τούτων διατάξεις.

Υποσημειώσεις

1. Η παρ. 12 αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ. 2 του άρθρου 5 της ΥΠΕΠΘ ΣΤ 5/71/1-12-86 (ΦΕΚ 834Β΄/86)