Άρθρο08 ΠΔ 465/81

Παραπεμπτικές, Επαναληπτικές, Κατατακτήριες Εξετάσεις

Replacement.png

Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 2 του ΠΔ 182/1984 (Α 60)

1. Οι παραπεμπτικές, επαναληπτικές και κατατακτήριες εξετάσεις διεξάγονται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος Π.Δ/τος, από εξεταστική επιτροπή που συγκροτείται και προεδρεύεται από το διευθυντή του σχολείου και αποτελείται από μέλη του διδακτικού προσωπικού του σχολείου των ειδικοτήτων των μαθημάτων, στα οποία πρόκειται να εξετασθούν οι μαθητές.

2. Η εξέταση στην οποία υποβάλλονται οι μαθητές, οι οποίοι κατά την εξαγωγή του ετήσιου τελικού αποτελέσματος εμπίπτουν στις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 1 του παρόντος Π.Δ/τος, ονομάζεται παραπεμπτική και διεξάγεται προφορικά και γραπτά, με εξαίρεση τις περιπτώσεις μαθητών οι οποίοι κατά τις κείμενες διατάξεις εξετάζονται μόνο προφορικά.

3. Η εξέταση στην οποία υποβάλλονται οι μαθητές της Τρίτης τάξης, οι οποίοι δεν κρίθηκαν σε οποιαδήποτε περίπτωση άξιοι απόλυσης και προσέρχονται για την απόκτηση απολυτηρίου τίτλου του Γυμνασίου, ονομάζεται επαναληπτική και διεξάγεται προφορικά και γραπτά.

4. Η εξέταση, προαγωγική ή απολυτήρια, στην οποία υποβάλλονται μαθητές κατ' ιδίαν διδαχθέντες ή στρατεύσιμοι ονομάζεται κατατακτήρια εξέταση και διενεργείται για τους κατ' ιδίαν διδαχθέντες γραπτά και για τους στρατεύσιμους προφορικά και γραπτά.

5. Η προφορική εξέταση, που προηγείται της γραπτής, διενεργείται από δύο καθηγητές της ίδιας ή συγγενούς ειδικότητας, οι οποίοι συμμετέχουν στην εξεταστική επιτροπή.

6. Μετά τη τέλος της προφορικής εξέτασης οι δυο καθηγητές καταθέτουν, με ξεχωριστή κατάσταση, τη βαθμολογία τους στο Δ/ντή του σχολείου ο οποίος καταχωρίζει στα οικεία βιβλία το μέσο όρο (Μ.Ο) των βαθμών των δυο εξεταστών. Οποιαδήποτε μεταβολή της προφορικής βαθμολογίας μετά την κατάθεση της δεν επιτρέπεται.

7. Για την ομαλή και αδιάβλητη διεξαγωγή κάθε γραπτής εξέτασης ευθύνονται όλα τα μέλη της εξεταστικής επιτροπής και οι επιτηρητές καθηγητές, που ορίζονται από το διευθυντή του Γυμνασίου κατά τη σύνταξη του προγράμματος των γραπτών εξετάσεων.

8. Τα θέματα της γραπτής εξέτασης σε κάθε μάθημα καταρτίζονται με κοινή εισήγηση των δυο καθηγητών της ίδιας ή συγγενούς προς το μάθημα ειδικότητας, μελών της εξεταστικής επιτροπής και με την έγκριση του Διευθυντή του Γυμνασίου.

9. Τα θέματα, που δίνονται για διαπραγμάτευση γράφονται σε φύλλο χάρτου σφραγισμένο με τη σφραγίδα του Σχολείου και την υπογραφή του Δ/ντή του Σχολείου και υπαγορεύονται στους μαθητές.

10. Τα τυχόν συνοδευτικά των θεμάτων κείμενα αναγράφονται στον πίνακα ή διανέμονται φωτοτυπημένα ή πολυγραφημένα στους μαθητές, οι οποίοι τα παραδίνουν στον επιτηρητή αμέσως μετά τη λήξη της εξέτασης.

11. Τα γραπτά δοκίμια των μαθητών αμέσως μετά το τέλος των γραπτών εξετάσεων, παραδίνονται από τον επιτηρητή καθηγητή στο Δ/ντή του Γυμνασίου, ο οποίος ορίζει ημέρα και ώρα βαθμολόγησης τους, η οποία πραγματοποιείται απαραίτητα στο σχολείο μόνο. Κατά την ημέρα αυτή τα γραπτά βαθμολογούνται από τους εισηγητές καθηγητές της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου χωρίς να γνωρίζει ο δεύτερος το βαθμό του πρώτου, ο οποίος είναι καλυμμένος, και παραδίνονται στο Διευθυντή. Ο ένας από τους δυο εισηγητές κατά τις εξετάσεις, πρέπει να είναι ο διδάξας το οικείο μάθημα κατά το διδακτικό έτος που έληξε, εφόσον τούτο είναι δυνατόν.

12. Ο Μ.Ο των δύο βαθμών, με τους οποίους αξιολογήθηκε το γραπτό δοκίμιο από τους βαθμολογητές, καταχωρίζεται στα οικεία βιβλία. Σε περίπτωση που η διαφορά βαθμολογίας των δύο (2) βαθμολογητών είναι μεγαλύτερη από τρεις (3) μονάδες, το θέμα παραπέμπεται στην επιτροπή, που προβλέπεται από τις διατάξεις της παραγρ. 1 του παρόντος άρθρου, η οποία αποφαίνεται για τον οριστικό μέσο όρο του γραπτού δοκιμίου.

13. Τελικός βαθμός του εξεταζομένου μαθήματος είναι ο Μ.Ο. προφορικής και γραπτής βαθμολογίας.

14. Σε κοινή συνεδρία της εξεταστικής επιτροπής της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου εξάγεται κατά τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 3 του άρθρου 1 του παρόντος Π.Δ/τος το ετήσιο αποτέλεσμα του εξεταζόμενου μαθητή και καταχωρίζονται τα βαθμολογικά στοιχεία της εξέτασης στα οικεία βιβλία.

15. Δευτεροβάθμια κρίση αποτελέσματος εξέτασης, που έγινε από εξεταστική επιτροπή, απαγορεύεται.

16. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου έχουν ανάλογη εφαρμογή και σε προφορική εξέταση που γίνεται για ειδικούς λόγους, αντί της γραπτής εξέτασης».

Σημειώσεις

Μέχρι την αντικατάσταση από το ΠΔ 182/84, για τις πιο πάνω περιπτώσεις γινόταν μόνο γραπτές εξετάσεις !!