Γ/1301/27-03-1980

Με αφορμή ερωτήματα σχετικά με την καταχώρηση ή μη απουσιών μαθητών στις περιπτώσεις

α) που πραγματοποιείται από το Σχολείο περίπατος ή εκδρομή ημερήσια και απουσιάζουν και καθηγητές και
β) που απουσιάζει καθηγητής και δεν διδάσκεται το μάθημα του,

σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

1. Στην περίπτωση περιπάτου του σχολείου οι απουσίες υπολογίζονται στο ακέραιο, γιατί, εξυπακούεται, ότι την έλλειψη των απόντων καθηγητών καλύπτουν οι παρόντες συνάδελφοι τους, οι οποίοι επωμίζονται την ευθύνη όλων των μαθητών του σχολείου, που πραγματοποιεί τον περίπατο. Όταν όμως πραγματοποιείται ημερήσια εκδρομή, στην περίπτωση που απαιτείται δήλωση του κηδεμόνα για τη συμμετοχή του μαθητή σ` αυτή, σύμφωνα με την ισχύουσα περί σχολικών εκδρομών εγκύκλιο αρ. 236.1 /1/ 38597/1.4.1978, δεν καταχωρίζονται οι απουσίες σε όσους προσκομίσουν δήλωση αρνητική.

2. Στην περίπτωση που δεν πραγματοποιείται η διδασκαλία κάποιου μαθήματος, λόγω απουσίας του καθηγητή, οι απόντες μαθητές θα παίρνουν κανονικά τις απουσίες εφόσον η τάξη ή το τμήμα τους απασχολήθηκε από άλλο καθηγητή, υπό την προϋπόθεση, ότι ο απασχολήσας καθηγητής θα μονογράφει στην οικεία στήλη του ημερήσιου Δελτίου Απουσιών με την παρατήρηση "απασχόληση"