Ε3/1108/15-2-85

Με αφορμή σχετικό ερώτημα που υποβλήθηκε στην υπηρεσία μας, σας γνωστοποιούμε τα ακόλουθα:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 1 εδαφ. θ` του Π.Δ. 485/83 ο σύλλογος των διδασκόντων ενός σχολείου έχει την δυνατότητα να μη λάβει υπόψη του, κατά το χαρακτηρισμό και φοίτηση των μαθητών, τις απουσίες τριών (3) ημερών που οφείλονται σε πειθαρχικές κυρώσεις.

2. Όταν οι απουσίες αυτές ανήκουν σε περισσότερες από τρεις ημέρες τότε ο σύλλογος των καθηγητών έχει την δυνατότητα να μην υπολογίσει, από το σύνολο των απουσιών αποβολής, όσες απουσίες πραγματοποιήθηκαν σε τρεις μόνο συγκεκριμένες ημέρες, τις οποίες ημέρες επιλέγει κατά την κρίση του.

3. Για το λόγο αυτό είναι απαραίτητο οι απουσίες αυτές να σημειώνονται στο βιβλίο απουσιών κατά τρόπο διακεκριμένο