ΠΔ 672/1975

Εγγραφή - Μετεγγραφή Τυφλών - κωφών - κ.τ.λ.

Εγγραφή τυφλών και βαρήκοων (πρώην κωφαλάλων) μαθητών εις την πρώτην και τας λοιπάς τάξεις του Γυμνασίου ή και μετεγγραφή των μαθητών τούτων εξ ιδιωτικών εις Δημόσια Γυμνάσια, γίνεται άνευ εισαγωγικής ή κατατακτηρίου εξετάσεως.

Η εγγραφή ή μετεγγραφή γίνεται με έγκριση του οικείου Διοικητικού Επιθεωρητού Μ.Ε. κατόπιν υποβολής των κατά περίπτωσιν τίτλων σπουδών και διαγνωστικής εκθέσεως εκδιδομένης παρά του Δημοσίου Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου ή σταθμού εξ ης θα προκύπτει ότι ο μαθητής ούτος δύναται να παρακολουθήσει το πρόγραμμα μαθητών του Γυμνασίου και να προσαρμοστεί εις το σχολικόν περιβάλλον άνευ δυσμενών ψυχολογικών επιπτώσεων επί του ιδίου. Μετεγγραφή των μαθητών της ανωτέρω κατηγορίας εκ Δημοσίων εις Ιδιωτικά Γυμνάσια και τανάπαλιν γίνεται ελευθέρως και μέχρι 30ης Απριλίου.

Σημείωση

Η 30η Απριλίου ως προθεσμία μετεγγραφής κατισχύει, ως ειδική διάταξη της προθεσμίας που ορίζεται με το Αρ.35 του Π.Δ. 376/93.