Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ Γυμνασίων 2023-2024

Στους Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ Γυμνασίων για το σχολικό έτος 2023-2024, συμμετείχε και το 6o Γυμνάσιο Δράμας με ομάδες Χειροσφαίρισης αγοριών, Καλαθοσφαίρισης αγοριών, Πετοσφαίρισης κοριτσιών. Πρόκειται για μία αθλητική γιορτή που διοργανώνεται από το Γραφείο Φυσικής Αγωγής της ΔΔΕ Δράμας και απευθύνεται στους μαθητές των γυμνασίων. Μέσα από τη συμμετοχή καλλιεργείται η καλύτερη γνώση των κανόνων των αθλημάτων, η διαχείριση των συναισθημάτων της νίκης, της ήττας, η χαρά του παιχνιδιού με σεβασμό στους κανόνες και στον αντίπαλο, το ευ αγωνίζεσθαι. Οι μαθητές με τους γυμναστές/προπονητές τους αξιοποιούν το χρόνο ακόμη και των διαλειμμάτων στο σχολείο χτίζοντας σχέσεις συνεργασίας, ομαδικότητας. Το αγωνιστικό πνεύμα, η σωστή διατροφή, η αποχή από το κινητό, η εκγύμναση του σώματος δίνουν ευκαιρίες στους νέους να διαμορφώσουν στάσεις για την σωστή τους ανάπτυξη.

Translate »