Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πασχαλινές ευχές

« Έστησ’ ο Έρωτας χορό με τον ξανθόν Απρίλη, κι η φύσις ηύρε την καλή και τη γλυκιά της ώρα, »

λέει ο ποιητής Δ. Σολωμός και πράγματι τα χρώματα, οι ήχοι, τα πλάσματα το διαλαλούν  ολόγυρά μας.

Ο Απρίλης μας προετοιμάζει να γνωρίσουμε το θείο Πάθος και να βιώσουμε την Ανάσταση. Πυρετώδεις είναι και οι προετοιμασίες στο σχολείο μας από μαθητές που στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων, της τεχνολογίας και των εικαστικών συμμετείχαν εθελοντικά- όπως και στο αντίστοιχο της κατασκευής Χριστουγεννιάτικης κάρτας-  στο εργαστήρι διακόσμησης λαμπάδας. Τόσος ήταν ο ζήλος που κατασκεύασαν και πασχαλινά φαναράκια με στόχο να συγκεντρωθεί ένα συμβολικό ποσό που θα αποδοθεί σε φιλανθρωπικό σκοπό. Όλες οι κατασκευές έγιναν με υλικά που επαναχρησιμοποιήθηκαν με δημιουργικό τρόπο από τα παιδιά. Με ανάλογη διάθεση και φαντασία επίσης σκάρωσαν πασχαλιάτικες ευχές με τη ποιητική μορφή των χαϊκού και συνοδεύουν τις δημιουργίες τους.

Δραστηριοποιήθηκε η μαθητική κοινότητα του Α1 υπό την καθοδήγηση της υπευθύνου του τμήματος, ενώ στην πορεία ασχολήθηκαν και άλλοι μαθητές με τη βοήθεια καθηγητριών τους για τη δημιουργία μικρής έκθεσης των έργων τους.  Συγχαρητήρια για την εορταστική ατμόσφαιρα.

Καλή Ανάσταση!

Translate »