Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΡΙ ΚΡΙ

Την Πέμπτη, 4 Απριλίου, η Α’ τάξη πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο παγωτού ΚΡΙ ΚΡΙ στις Σέρρες. Η εἰσοδός του ήταν εντυπωσιακή  με δύο τεράστια παγωτά δεξιά κι αριστερά. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε 6 αίθουσες. Μπαίνοντας μέσα υπήρχε αναπαράσταση της πλατείας των Σερρών 70 χρόνια πριν, όταν ξεκίνησε το παγωτό ΚΡΙ ΚΡΙ  σ΄ ένα μικρό μαγαζάκι… Γύρω από έναν πλάτανο  υπήρχαν επίσης  το μπακάλικο,  ο φούρνος, τα μπαχαρικά κλπ. Στο μικρό παγωτατζίδικο είδαμε να τους μιλάει με τεχνητή νοημοσύνη ο  “ιδρυτής” του ΚΡΙ ΚΡΙ και να τους λέει την ιστορία του . Ύστερα  οι ,μαθητές  “μεταφέρθηκαν “ στην λίμνη Κερκίνη , από όπου παίρνει το εργοστάσιο το γάλα για το παγωτό. Το βίντεο για την λίμνη ήταν τόσο ζωντανό  που , όταν έδειχνε να βρέχει, έπεσαν λίγα νερά στο κεφάλι μας!

Η επόμενη αίθουσα ήταν πολύ εντυπωσιακή επίσης. Με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας  σε συνδυασμό με κινούμενα σχέδια είδαμε όλη την διαδικασία παραγωγής των  παγωτών, από την πρώτη ύλη (το γάλα) μέχρι που είναι έτοιμα να μπούνε στα ψυγεία. Ακολούθησε μια αίθουσα για παιχνίδι με μπάλες σε πισίνα, παγωτά χωνάκια τεράστια να κρέμονται απ΄ το ταβάνι και χρωματιστά ξυλάκια σφηνωμένα στους  τοίχους. Μας άρεσαν πολύ τα σκαμπώ και τα παγκάκια που ήταν σάντουιτς παγωτά! Υπήρχε και ένας πίνακας με  πλαστικές “γεύσεις” παγωτού. Ο καθένας σήκωνε την γεύση που προτιμάει και από κάτω υπήρχαν στοιχεία για τον χαρακτήρα του!

Τἐλος, μπήκαμε στο”εργαστήρι του παγωτού”, όπου ο καθένας έφτιαξε το δικό του κυπελάκι παγωτού.

Οι μαθητές  ενθουσιάστηκαν, γιατί έμαθαν, έπαιξαν και ευχαριστήθηκαν.

Translate »