Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
Νέα

Επίσκεψη στο υπαίθριο πάρκο Ηλιακών ρολογιών και πειραμάτων του Γυμνάσιου Νικηφόρου

Την Παρασκευή, 5 Απριλίου, μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη στο Γυμνάσιο Νικηφόρου. Ένα μικρό σχολείο στο Δήμο Παρανεστίου, μοναδικό στην Ελλάδα. Μας υποδέχτηκαν θερμά μαθητές και εκπαιδευτικοί. Εκεί ο φυσικός, κ.  Δογραματζίδης Μιχάλης  μας ξενάγησε στο άριστα οργανωμένο υπαίθριο πάρκο ηλιακών ρολογιών, το  εργαστήριο πειραμάτων  Φυσικής και στο Αστροπαρατήριο. Στο εργαστήριο είχαμε την ευκαιρία να δούμε πολλά πειράματα και να ασκηθούμε  πάνω στην ύλη των θετικών μαθημάτων, να εμπεδώσουμε βιωματικά τη θεωρία που διδαχτήκαμε όλη τη χρονιά. Μεγάλη εντύπωση μας έκανε η αίθουσα ψευδαισθήσεων. Επίσης, παρατηρήσαμε  με το τηλεσκόπιο τον ήλιο και είδαμε σε φωτογραφίες, που τραβήχτηκαν με ειδικούς φακούς και τον Υπολογιστή, το πέρασμα του ήλιου από διάφορους πλανήτες.  Τα χρώματα του ουρανού και των αστερισμών ήταν φανταστικά!  Γενικά,  ήταν ένα διαφορετικό, ξεχωριστό μάθημα.

Translate »