Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Βυζαντινές εκκλησίες 2022-2023

Επίσκεψη στο Σαντιρβάν Τζαμί

Μία ακόμη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Δράμα ιστορική πόλη από το Βυζάντιο ως σήμερα – οι Βυζαντινές εκκλησίες της», που υλοποιείται μεταξύ άλλων, στο 6ο Γυμνάσιο Δράμας. Το πρόγραμμα ασχολείται με την ιστορία του τόπου μας και με αυτή την αφορμή επισκεφθήκαμε το Σαντιρβάν Τζαμί στο κέντρο της ιστορικής πόλης της Δράμας, στο οποίο φιλοξενήθηκε για αρκετό διάστημα μια έκθεση κειμηλίων από την εποχή του Βυζαντίου. Τα κειμήλια αυτά τα διέσωσαν και τα μετέφεραν στους τόπους εγκατάστασής τους οι Καππαδόκες πρόγονοί μας.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από τον πλούτο της παράδοσής μας, από τη μοναδικότητα των εκθεμάτων και από την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση της ξεναγού της έκθεσης, την οποία και ευχαριστούμε θερμά.

Translate »