Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024
Εξάρια 2022-2023

Εθελοντική αιμοδοσία και ενημέρωση

Σήμερα Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου 2023, δέκα μαθητές του σχολείου μας συνοδευόμενοι από δύο καθηγητές στο πλαίσιο του προγράμματος “τα 6άρια της εκπαίδευσης“, επισκεφθήκανε το τμήμα αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Δράμας και οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του τμήματος για την διαδικασία της αιμοδοσίας, για το αίμα και την ανεκτίμητη αξία που έχει για τους ανθρώπους που το χρειάζονται.

Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και εκπαιδευτικό του σχολείου που έδινε εθελοντικά αίμα.

Ευχαριστούμε την Δντρια του αιματολογικού κα Κωνσταντινίδου που μας υποδέχθηκε και φρόντισε για την ενημέρωση των μαθητών μας.

Την ίδια μέρα, στο 6ο Γυμνάσιο Σερρών, έγινε εθελοντική αιμοδοσία μέσα στον χώρο του σχολείου. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στην ιστοσελίδα του συνεργαζόμενου σχολείου (κάνοντας κλικ εδώ)

Translate »