Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας 2024

«Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ μυαλό μου,
πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα.»

Αφιερωμένη  στον Εθνικό μας ποιητή, Διονύσιο Σολωμό  η ημέρα της 9ης Φεβρουαρίου, ημέρα του θανάτου του.

Στο αφιέρωμα που έγινε στο  σχολείο μας την Παρασκευή, 23-2-2024 μαθητές της  Γ΄ τάξης παρουσίασαν στους συμμαθητές τους ένα power point με πληροφορίες από τη ζωή και το έργο του Διονυσίου Σολωμού.  Τονίστηκαν ιδιαιτέρως τα ποιήματά του: « Ο Ύμνος εις την ελευθερίαν»  και «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι». Έτσι οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να αναγνωρίσουν την προσπάθεια του Επτανήσιου ποιητή να εκφραστεί στη νεοελληνική γλώσσα, αλλά και να εκφράσει τον αγώνα των υπόδουλων Ελλήνων στα χρόνια της Επανάστασης. Προσέγγισαν το θέμα διαθεματικά τόσο από τη σκοπιά της λογοτεχνίας και από αυτή της Ιστορίας με αναφορές σε ιστορικά γεγονότα όπως της καταστροφής των Ψαρών, της Εξόδου των Μεσολογγιτών κατά τη β΄ πολιορκία της πόλης τους, την παρουσία του Λόρδου Βύρωνα κ.λπ., αλλά κυρίως από τη σκοπιά της γλώσσας και της δύναμής της να εκφράζει τις πανανθρώπινες αξίες.

Translate »