Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Νέα

Μια μέρα στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο κέντρο πληροφόρησης του Φορέα Διαχείρισης Οροσειράς Ροδόπης

Διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης Εθνικού Πάρκου Οροσειράς Ροδόπης και στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16/2/2024 από δύο τμήματα  της Α’ Γυμνασίου. Αρχικά, οι μαθητές επισκέφθηκαν το Κέντρο Πληροφόρησης για να γνωρίσουν τα δασικά οικοσυστήματα της περιοχής μας, όπως αυτό της Ελατιάς και του Παρθένου δάσους του Φρακτού.  Ήρθαν  σε επαφή με εντυπωσιακό οπτικό υλικό (χάρτες, φωτογραφίες), διαδραστικά εκθέματα (οθόνες αφής, προβολή οπτικού υλικού), αλλά και πραγματικά απολιθώματα και ενημερώθηκαν για την ανάγκη προστασίας και διαφύλαξης του φυσικού μας πλούτου.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο, όπου διεκπεραιώνονται ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές Γυμνασίου. Στο πλαίσιο του προγράμματος που διήρκεσε περίπου 60 λεπτά, οι μαθητές μέσα από ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και διασκεδαστικό βιωματικό παιχνίδι ειδικοτήτων ήρθαν σε επαφή με τα ευρήματα του μουσείου και γνώρισαν τους αρχαιολογικούς χώρους και  την ιστορία του νομού μας.

Translate »