Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
Νέα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας, κ. Δωρόθεος συναντά τους μαθητές και τις μαθήτριες του 6ου Γυμνασίου Δράμας

Άμεσα ανταποκρίθηκε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας, κ. Δωρόθεος στο κάλεσμα του σχολείου προκειμένου να μιλήσει στους μαθητές μας και από τη δική του θεσμική θέση να λύσει τις απορίες τους. Επισκέφτηκε το Γυμνάσιο στις 19 Φεβρουαρίου – ημέρα της εορτής της Αγίας Φιλοθέης της Αθηναίας. Αξιοποίησε τόσο το βίο της Αγίας για την κοινωνική προσφορά και θυσία όσο και θέματα της επικαιρότητας προς εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Η επίσκεψη ήταν πολύ επιτυχής, αφού οι έφηβοι εξέφρασαν απορίες τους για ποικίλα θέματα και πήραν ουσιαστικές απαντήσεις με επιστημονική αλλά και θεολογική τεκμηρίωση με έναν λόγο απλό και κατανοητό  που τους άγγιξε και τους ικανοποίησε.

Όλη η μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα του 6ου Γυμνασίου Δράμας εκφράζουμε τη χαρά μας για την παρουσία του, την επιθυμία μας να ξαναέρθει σύντομα και την παράκληση να μας στηρίζει πάντα με τις πατρικές του ευχές.

Translate »