Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Διδακτική επίσκεψη Γ΄ τάξης στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου η Γ’ τάξη πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Θεσσαλονίκη. Επισκέφθηκε το Μουσείο ψευδαισθήσεων. Ο χώρος ήταν πολύ ωραίος και μοντέρνος. Εκεί οι μαθητές είδαν πολλά παράξενα φαινόμενα που εξηγούνται με τους νόμους της Φυσικής και των Μαθηματικών. Ήταν σαν κόλπα ταχυδακτυλουργών και μάγων ,που όλοι απορούμε πώς γίνονται μπροστά στα μάτια μας. Τα παιδιά δεν ήξεραν τι να πρωτοθαυμάσουν.  Έβλεπαν το κεφάλι ενός συμμαθητή τους σε πιάτο! Κάθονταν σε ένα λεωφορείο και βγήκαν στην φωτογραφία ανάποδα! Μαγικοί καθρέφτες έκαναν έναν μαθητή να φαίνεται σαν οκτώ άτομα που κάθονταν γύρω γύρω σε στρογγυλό τραπέζι! Τα πορτρέτα του Αϊνστάιν στον τοίχο ΄έβλεπαν  τον καθένα από όποια μεριά τα κοιτούσε γυρίζοντας ανάλογα….. Ένα τούνελ με ένα γεφυράκι ,το οποίο πέρασαν τα παιδιά και βγήκαν ζαλισμένα λέγοντας ότι κόντευαν να πέσουν, ενώ απλώς κουνιόνταν οι τοίχοι. Ένα πολύ βαθύ πηγάδι, του οποίου το βάθος ήταν αντανάκλαση καθρεπτών …. Ένας κύβος σε βιτρίνα που απ΄την διπλανή μεριά φαινόταν πυραμίδα! Πολλά άλλα τρικ και κόλπα τους έκαναν εντύπωση. Μια υπεύθυνη τους εξήγησε αρκετά πράγματα. Είχαν και ώρα να βγάλουν φωτογραφίες και να ξαναδούν τα εκθέματα. Οι μαθητές έλεγαν ότι είναι το καλύτερο μουσείο που επισκέφτηκαν! Φεύγοντας ο κάθε μαθητής πήρε από ένα δωρεάν εισιτήριο για την επόμενη φορά που ίσως επισκεφτεί ξανά το μουσείο. Αρκετά παιδιά είπαν ότι σίγουρα θα ξαναπάνε!!

Translate »