Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ομιλία – συζήτηση για το διαδίκτυο

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο αξιωματικός της Ελληνικής Αστυνομίας και παράλληλα πτυχιούχος Κοινωνιολογίας Παντείου Πανεπιστημίου κ. Μωυσίδης Ιγνάτιος αφού αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας. Πραγματοποιήθηκε ομιλία – ενημέρωση σχετικά με  την επίδραση του διαδικτύου στους εφήβους. Ειδικότερα, αναλύθηκαν θέματα όπως το bullying, η παραβίαση των προσωπικών δεδομένων, η διασπορά ψευδών ειδήσεων και νέες μορφές μέσων κοινωνικής δικτύωσης και  πώς αυτά μπορούν να επηρεάσουν τις σχέσεις και τις συμπεριφορές των εφήβων μέσα στο σχολείο αλλά και γενικότερα. Ακολούθησε συζήτηση με τους γονείς και απαντήθηκαν ερωτήσεις σχετικά με το χρόνο που θα πρέπει να αφιερώνουν τα παιδιά στο διαδίκτυο και οι επιπτώσεις που μπορεί να υπάρξουν στην υγεία και τις σχέσεις τους καθώς και στην αξιοποίησή του προς όφελός τους.

Translate »